تبلیغات

موضوعات

آخرین نظرات

همکاران و دوستان

آمار سایت

 • تعداد مطالب : 1251
 • تعداد صفحات : 8
 • تعداد دیدگاه ها : 1913
 • تعداد کلمات سایت : 715,284
 • آی پی شما : 5.9.156.11

برچسب ها

تبلیغات

 بالن آرزو ويژه مراسم چهارشنبه سوريPC7518BVL
 دود جادويي هفت رنگ ويژه مراسم چهارشنبه سوري 4S PC7518BVL
 حشره كش برقي RIDDEX

پیوندها

متن تبلیغ اول
متن تبلیغ دوم
متن تبلیغ سوم
به سایت پی 30 یوزر خوش آمدید امیدوارم به نیاز های خود برسید
 • ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10

  ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10
 • ریست پرینتر کانن ***۴ ip

  ریست پرینتر کانن ***۴ ip
 • کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover

  کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover
 • سریال نامبر آفیس ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ ماکروسافت

  سریال نامبر آفیس ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ ماکروسافت
 • کرک نرم افزار converter xilisoft نسخه ۷٫۸٫۸

  کرک نرم افزار converter xilisoft نسخه ۷٫۸٫۸
 • سریال نامبر نرم افزار Mirillis Action

  سریال نامبر نرم افزار Mirillis Action
 • کرک نرم افزار محبوب ۳D max 2013

  کرک نرم افزار محبوب ۳D max 2013
 • دانلود سریال نامبر نرم افزار Acme CAD Converter 2013 8.6.1...

  دانلود سریال نامبر نرم افزار Acme CAD Converter 2013 8.6.1
ضربالمثل و فایده آن(قسمت اول)

ضربالمثل و فایده آن(قسمت اول)

تاریخ : سه شنبه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۱
۰دیدگاه
نوشته:hossein
ضربالمثل و فایده آن(قسمت اول)Reviewed by Hossein on Sep 11Rating:
امتیازی داده نشده

مثل چیست؟

مثل،سخن کوتاه و مشهوری است که به قصه ای عبرت آموز اشاره می کند و جای توضیح بیشتر را می گیرد کلمه مثل عربی است و فارسی آن متل است. وقتی مثل گفتن صورت بی ادبانه پیدا کند آن را متلک می گویند.

درباره ی ضربالمثل (قسمت اول)

مثل ها از کجا می آیند؟

بعضی از مثل ها حاصل پند های بزرگان یا تجربه زندگی مردم است. این گونه مثل ها را حکمت می گویند. بعضی گفتار اشخاص معروف تاریخی یا عادی بوده که در موقع خاص خیلی بجا و مناسب بوده و از بس به ذوق دیگران خوش آمده مشهور شده است.

بسیاری از مثل ها نتیجه داستانی،خواه حقیقی یا افسانه ای است. در حالی که مردم از داستان اصلی آن ممکن است بی خبر باشند و یا ممکن است در هر شهری به صورتی نقل شود.

مثل چه فایده دارد؟

دانستن مثل ها گفتن و نوشتن را آسان می کند. چون این جمله ها کوتاه و زیباست، بر دل می نشیند و گفتگوی دراز را کوتاه کرده و اگر در جای خود استفاده شود اثر آن از حرف بیشتر می شود.

البته درست به کار بردن مثل هم خودش یک هنر است. اگر در جای نا مناسب گفته شود و یا با موضوعی که در میان است مطابق نباشد ممکن است صورت متلک به خود بگیرد.

 

انواع ضرب المثل های ایرانی:

شق القمر کرد

یکی از معجزات پیغمبر ، شق القمر است عده ای از مشرکان قریش خدمت پیامبر رسدند و گفتند : ای محمد، اگر در دعوی نبوت صادق هستی و عمل تو سحر و جادو نیست هم اکنون ماه را در وسط آسمان دو نیمه کن تا ما ببنیم و به تو ایمان بیاوریم. پیامبر اسلام دست به دعا برداشت و از خداوند مسئلت کرد که این آخرین حجت رسالتش را با این قوم مشرک نشان دهد تا دست از دشمنی و لجاجت بردارند .بلافاصله وحی نازل شد که ماه در اختیار توست و می توانی آن را دو نیم کنی. پیامبر اکرم (ص) انگشتش را به جانب آسمان دراز کرد و ماه از میان دو نیم شد.

 

هم خدا را می خواهد هم خرما را :

قبایل عرب هر کدام بتی داشتند که با آداب مخصوص به زیارت آن می رفتند و قربانی تقدیم می کردند. یکی از قبایل بر خلاف دیگران بت خود را از آرد و خرما می ساختند و آن را می پرستیدند. در یکی از سالهای قحطی که شدت گرسنگی به حد نهایت رسیده بود افراد قبیله آن خدای خرمایی را بین خود تقسیم می کردند و می خوردند.

 

همین آش و همین کاسه:

یکی از فرماندهان نادر شاه افشار ، مردی ظالم و. زورگو بود و امان مردم را بریده بود، در حالی که مردم بیچاره منطقه بیش از سایر نقاط مالیات می پرداختند.این بود که دیگر خسته شده بودند و به نادر شاه بردند تا مگر چاره ای بیندیشند و آن ها را نجات دهد. نادر شاه حرف مردم را گوش داد و پیغامی برای فرمانده فرستاد تا کمی هوای مردم را داشته باشد. جناب فرمانده یکی دو روزی حرف نادر شاه را گوش داد. اما پس از چند روز دوباره به جان مردم افتاد ، به ناچار مردم دوباره به نادر شاه شکایت کردند. شاه افشار که تعصب خاصی داشت و دوست نداشت از فرمانش سرپیچی شود، دستور داد تا فرمانده ی ظالم را به مرکز بیاورند، چون او را آوردند . نادر شاه فرماندهتن دیگر را هم خبر کرد و دستور داد چند دیگ آش درست کردند و فرمانده ی ظالم را قطعه قطعه کردند و در دیگ آش انداختند، آنگاه به هر فرمانده یک کاسه ی آش داد و در آخر رو به فرماندهان کرد و گفت، هرکس به مردم ظلم و تعدی کند (همین آش است و همین کاسه)

 

مثل سگ پشیمان شد:

سگی تکه گوشتی را از دکان قصابی دزدید و فرار کرد. قصاب او را تعقیب کرد. سگ از ترس دل را به دریا زد و خود را به آب رودخانه انداخت و همین که در میان رودخانه رسید عکس خود را در آب دید و خیال کرد سگ دیگری است که پاره گوشتی در دهان دارد. سگ حریص طعمه موجود را به خیال دزدیدن آن لقمه ی در آب رها کرد، آب گوشت را برد و در نتیجه از طعمه خویش نیز محروم گشت و سخت پشیمان شد.

 

ماستمالی کردن:

هنگام عروسی محمدرضا شاه پهلوی و فوزیه چون قرار بود میهمانان مصری عروس به وسیله راه آهن جنوب تهران وارد شوند از طرف دربار و شهربانی دستور صادر شد که دیوار های تمام خانه های مجاور خط آهن را سفید کنند . در یکی از دهات چون گچ در دسترس نبود بخشدار  دستور می دهد که با کشک و ماست که در آن ده فراوان بود دیوار ها را موقتا سفید کرده و ماستمالی کنند.

 

ا

در صورت وجود پسورد در فایل های دانلود شده پسورد مورد نظر : www.p30user.comتبلیغات

آخرین ارسال ها

دانلود سریع نرم افزار ها

تبلیغات متنی

رتبه سایت ما

با عضویت در خبرنامه ی ما از آخرین مطالب ما در ایمیل خود با خبر شوید