تبلیغات

موضوعات

آخرین نظرات

همکاران و دوستان

آمار سایت

 • تعداد مطالب : 1251
 • تعداد صفحات : 8
 • تعداد دیدگاه ها : 1908
 • تعداد کلمات سایت : 715,278
 • آی پی شما : 68.180.230.190

برچسب ها

تبلیغات

 بالن آرزو ويژه مراسم چهارشنبه سوريPC7518BVL
 دود جادويي هفت رنگ ويژه مراسم چهارشنبه سوري 4S PC7518BVL
 حشره كش برقي RIDDEX

پیوندها

متن تبلیغ اول
متن تبلیغ دوم
متن تبلیغ سوم
به سایت پی 30 یوزر خوش آمدید امیدوارم به نیاز های خود برسید
 • ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10

  ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10
 • ریست پرینتر کانن ***۴ ip

  ریست پرینتر کانن ***۴ ip
 • کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover

  کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover
 • سریال نامبر آفیس ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ ماکروسافت

  سریال نامبر آفیس ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ ماکروسافت
 • کرک نرم افزار converter xilisoft نسخه ۷٫۸٫۸

  کرک نرم افزار converter xilisoft نسخه ۷٫۸٫۸
 • سریال نامبر نرم افزار Mirillis Action

  سریال نامبر نرم افزار Mirillis Action
 • کرک نرم افزار محبوب ۳D max 2013

  کرک نرم افزار محبوب ۳D max 2013
 • دانلود سریال نامبر نرم افزار Acme CAD Converter 2013 8.6.1...

  دانلود سریال نامبر نرم افزار Acme CAD Converter 2013 8.6.1
بیم و امیدهای حذف یورو از مبادلات نفتی ایران | سیاسی

بیم و امیدهای حذف یورو از مبادلات نفتی ایران | سیاسی

تاریخ : دوشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۸۹
۰دیدگاه
نوشته:میثم جعفری
بیم و امیدهای حذف یورو از مبادلات نفتی ایران | سیاسیReviewed by میثم جعفری on Aug 9Rating:
امتیازی داده نشده

سیاسی جهان | پی سی یوزر.کام

>>> جهت مشاهده ی متن به ادامه مطلب مراجعه فرمایید …!!!

+ محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور بتازگی از بررسی امکان حذف یورو از مبادلات نفتی ایران خبر داده است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که بانک مرکزی سهم دلار آمریکا در ذخایر ارزی کشور را کاهش داده است. پس از وقوع بحران اقتصاد جهانی در آمریکا و اروپا، بسیاری کشورها برای جلوگیری از آسیب دیدن ذخایر ارزی خود اقدام به تبدیل ذخایر دلاری خود کردند. البته کمی بعد با شعله کشیدن بحران اقتصادی در یونان و سپس اسپانیا و آلمان، همین اتفاق برای یورو ـ پول واحد اروپایی ـ افتاد و سپس بسیاری کشورها به فکر تبدیل ذخایر یورویی خود به ارز دیگری افتادند. اکنون ایران نیز در چنین پارادوکس و کشاکشی درگیر است. ظاهرا مدیران ارشد کشور در پی بحران های اخیر اقتصاد جهانی به این نتیجه رسیده اند که کار کردن با ارزهایی همچون دلار آمریکا یا یورو با ریسک بیشتری همراه شده است و گاه درجه این ریسک به حدی بالا می رود که نیاز به کاهش یا قطع استفاده از این ارزها را پیش رو قرار داده و لزوم جایگزین کردن ارز یا ارزهای دیگری را به جای ۲ ارز یاد شده هشدار می دهد. حال اگر مساله تحریم های یکجانبه اروپا و آمریکا بر علیه ایران را نیز به ابعاد اقتصادی این موضوع اضافه کنیم، خواهیم دید که حرکت ایران به سوی حذف کامل دلار و یورو چندان بدون توجیه و پشتوانه کارشناسی نیست، البته بانک مرکزی به درستی اعلام نکرده که سهم دلار و یورو در ترکیب سبد ارزی کشور چقدر است، اما هرچه هست این سهم قابل توجه به نظر می رسد و لذا هرگونه تصمیمی درباره تغییر در این سهم با ریسک های زیادی مواجه است که با هشدار کارشناسان مواجه است…

سیاسی جهان | پی سی یوزر.کام

+ محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور بتازگی از بررسی امکان حذف یورو از مبادلات نفتی ایران خبر داده است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که بانک مرکزی سهم دلار آمریکا در ذخایر ارزی کشور را کاهش داده است. پس از وقوع بحران اقتصاد جهانی در آمریکا و اروپا، بسیاری کشورها برای جلوگیری از آسیب دیدن ذخایر ارزی خود اقدام به تبدیل ذخایر دلاری خود کردند. البته کمی بعد با شعله کشیدن بحران اقتصادی در یونان و سپس اسپانیا و آلمان، همین اتفاق برای یورو ـ پول واحد اروپایی ـ افتاد و سپس بسیاری کشورها به فکر تبدیل ذخایر یورویی خود به ارز دیگری افتادند. اکنون ایران نیز در چنین پارادوکس و کشاکشی درگیر است. ظاهرا مدیران ارشد کشور در پی بحران های اخیر اقتصاد جهانی به این نتیجه رسیده اند که کار کردن با ارزهایی همچون دلار آمریکا یا یورو با ریسک بیشتری همراه شده است و گاه درجه این ریسک به حدی بالا می رود که نیاز به کاهش یا قطع استفاده از این ارزها را پیش رو قرار داده و لزوم جایگزین کردن ارز یا ارزهای دیگری را به جای ۲ ارز یاد شده هشدار می دهد. حال اگر مساله تحریم های یکجانبه اروپا و آمریکا بر علیه ایران را نیز به ابعاد اقتصادی این موضوع اضافه کنیم، خواهیم دید که حرکت ایران به سوی حذف کامل دلار و یورو چندان بدون توجیه و پشتوانه کارشناسی نیست، البته بانک مرکزی به درستی اعلام نکرده که سهم دلار و یورو در ترکیب سبد ارزی کشور چقدر است، اما هرچه هست این سهم قابل توجه به نظر می رسد و لذا هرگونه تصمیمی درباره تغییر در این سهم با ریسک های زیادی مواجه است که با هشدار کارشناسان مواجه است.

 

+ دکتر بیژن بیدآباد، کارشناس ارشد پولی ـ مالی در این باره به خبرنگار ما می گوید: صرف نظر از تمام مسائل سیاسی که آمریکا و اروپا برای ایران ایجاد کرده اند و بحث تحریم ها، باید پذیرفت دلار و یورو یک ویژگی برتر نسبت به سایر ارزها دارند و آن فراگیری است. شما در دنیا کمتر ارزی را پیدا می کنید که به اندازه دلار یا یورو قابلیت پذیرش در کشورهای مختلف داشته باشد.وی افزود: لذا اگر به هر دلیل اصرار دارید ارز دیگری جایگزین دلار و یورو شود باید فراگیر باشد یعنی در کشورها و اقتصادهای مختلف پذیرفته شود. همچنین این ارز باید به وفور در دسترس باشد و من فکر نمی کنم دست کم در حال حاضر چنین ارزی را پیدا کنید. وی اظهار داشت: دریافت کردن ارز دیگر و هر ارز دیگری در قبال فروش نفت آسان است و اتفاقا کشورهای خریدار ما استقبال می کنند که ما ارز ملی آنها را بپذیریم، چرا که با این اقدام تفاوت ارزش ارز ملی خود با ارزش جهانی یورو را به دریافت کننده ارز یعنی ایران منتقل می کنند، اما توجه داشته باشید روی دیگر سکه پذیرفتن آن ارز از سوی کشورهایی است که ما می خواهیم از آنها کالا بخریم. وی خاطر نشان ساخت: این مساله بویژه درباره شرکای اصلی تجاری ما به چشم می خورد. مثلا امارات حاضر می شود در برابر ۱۴ میلیارد دلار مبادلات سالانه اش با ایران ۱۴ میلیارد یوآن یا ۱۴ میلیارد پوند دریافت کند؟ این مساله از این نظر چالش برانگیز است که شاید بخش خصوصی یا دولتی امارات حاضر به پذیرش ارزهای مورد نظر ما نشود، چون در حلقه دیگر زنجیر خودش نمی تواند آن ارز را به مشتری دیگرش بدهد. بیدآباد تصریح کرد: از سوی دیگر شما مساله تفاوت بهای ارزهای مختلف با یکدیگر را دارید که هم مبادلات را دشوار کرده و هم هزینه ها را افزایش می دهد. اما ارزهایی چون یورو در سطح جهانی کشف ارزش می شوند، اما سایر ارزها چنین ویژگی را ندارند و امکان سوءاستفاده از آن زیاد است. این تحلیلگر ارشد مالی گفت: جمع بندی من این است که تصمیم حذف یورو از معاملات نفتی که معاملات هنگفتی است، به یکباره و در کوتاه مدت ریسک بزرگی است و در سبد ارزی کشور اخلال ایجاد می کند. اگر هم تصمیمی برای حذف یورو هست باید تدریجی و همزمان با یافتن ارز جایگزین مناسب و امضای قرارداد حفظ ارزش پول باشد تا کشور درباره خریدهای خارجی آسیب نبیند. غلامرضا سلامی، کارشناس پولی ـ مالی نیز در این باره به خبرنگار ما می گوید: تصمیم حذف یورو از مبادلات نفتی کشور باید در نهایت احتیاط اجرا شود. برای من سوال است که ارز جایگزین یورو برای ایران که فراگیری و پذیرش جهانی داشته باشد، چه خواهد بود؟ شما دلار آمریکا و یورو را که کنار بگذارید، چه جایگزینی برای آن پیدا خواهید کرد؟ توجه داشته باشید که اگر عمده معاملات اقتصادی کشور را به ارزی پیوند بزنید که نمودار ارزش جهانی ندارد، فقط به انتقال مشکلات آن ارز به اقتصاد کشور کمک کرده و از سوی دیگر تنوع مشتریان و قدرت انتخاب خود را کم کرده اید، چراکه مجبورید از نقاطی کالا یا خدمات بخرید که حاضر به پذیرش آن ارز خاص از شما باشند و روشن است هر ارزی فراگیری دلار و یورو را ندارد.وی افزود: لذا این تصمیم بسیار دارای ریسک است و باید با احتیاط و تدریج با آن برخورد کرد. باید روی ارزهای جایگزین مطالعه کرد. مبادا ارز یا ارزهای جایگزین براساس ملاک های سیاسی و غیراقتصادی انتخاب شوند؛ این بزرگ ترین جفا در حق اقتصاد کشور است.

● نظر موافقان

با این حال افرادی نیز از ایده حذف یورو از مبادلات نفتی کشور حمایت می کنند. به زعم آنان اتکای بیش از حد سبد ارزی کشور به یورو و دلار در شرایطی که ارزش این ارزها در نوسان بوده و آسیب پذیری پیدا کرده است، به صلاح منافع اقتصادی کشور نیست. لذا باید ارزهای کمکی نقش پررنگ تری در سبد ارزی کشور داشته باشند. این افراد همچنین تحرکات خصمانه غرب علیه منافع ایران را یادآوری و پیشنهاد می کنند کاهش یا توقف مبادله وجوه نفت ایران با یورو، ضربه مناسبی به گردش این پول وارد خواهد کرد و درواقع این حداقل واکنشی است که می توان به مسببان صدور قطعنامه های ضد ایرانی بروز داد.

کاظم دلخوش اباتری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرنگار ما می گوید: سبد ارزی کشور در یک سال اخیر از محل تغییر ارزش دلار و یورو ضرر زیادی کرده است و این ضرر بر هیچ کس پوشیده نیست. اکثر کارشناسان اقتصادی برای سال های پیش رو دلار و یورو را دارای استحکام لازم نمی دانند چراکه آشفتگی اقتصادی در بلوک غرب ادامه خواهد داشت. در نتیجه ماجرا باید ریسک نگهداری ذخایر ارزی کشور به این دو ارز را بپذیریم. وی افزود: من نمی گویم سهم یورو و دلار را در سبد ارزی به صفر برسانیم. این منطقی نیست. چون به هر حال این ارزها در دنیا مورد قبول هستند، اما می توان مبادلات با این ارزها را کاهش داد و ارزهای دیگر را بتدریج در سبد ارزی کشور پررنگ کرد. مثلا می توان با کشورهای صادرکننده کالا به ایران صحبت کرد و از ارز ملی آن کشورها بهره برد. وی اظهار داشت: ارز کشورهای مسلمان یکی از این گزینه هاست که مناسب به نظر می رسد. البته یوآن ـ واحد پول چین ـ هم کم کم در دنیا دارد جای خودش را پیدا می کند و البته بانک مرکزی برای صلاحیت دار بودن آن باید نظر بدهد، اما بنده با اصل این مساله که یورو از مبادلات نفتی ایران حذف شود، موافقم. جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز با حذف یورو از مبادلات نفتی ایران موافق است. وی به خبرنگار ما می گوید: این مساله تنبیه خوبی برای اروپا محسوب می شود که بداند ایجاد هر گونه محدودیت اقتصادی در قالب تحریم ها برای ایران اعم از بانکی، کالایی و غیره اول به خودشان ضربه می زند. بخش خصوصی آنها از این تصمیمات بشدت ضرر می کند و بازار ایران را از دست می دهند، آن هم در کوران بحران اقتصادی که نیاز شدید به فروش کالا در غرب احساس می شود. وی افزود: قطعا ما در دنیا ارزهای مناسبی برای جایگزینی دلار و یورو داریم. این که گفته می شود اگر این ارزها نباشد ما لنگ می مانیم یک تلقی ذهنی است. اینها تبلیغات بر علیه پول واحد اسلامی و جلوگیری از رو آمدن این پول در اقتصاد جهانی است. کافی است این روند آغاز شود، خواهید دید چه تعداد از کشورهای اسلامی حاضر به تعامل ارزی با ایران خواهند شد.

برچسب ها :
در صورت وجود پسورد در فایل های دانلود شده پسورد مورد نظر : www.p30user.comتبلیغات

آخرین ارسال ها

دانلود سریع نرم افزار ها

تبلیغات متنی

رتبه سایت ما

با عضویت در خبرنامه ی ما از آخرین مطالب ما در ایمیل خود با خبر شوید