تبلیغات

موضوعات

آخرین نظرات

همکاران و دوستان

آمار سایت

 • تعداد مطالب : 1251
 • تعداد صفحات : 8
 • تعداد دیدگاه ها : 1901
 • تعداد کلمات سایت : 715,278
 • آی پی شما : 136.243.36.91

برچسب ها

تبلیغات

 بالن آرزو ويژه مراسم چهارشنبه سوريPC7518BVL
 دود جادويي هفت رنگ ويژه مراسم چهارشنبه سوري 4S PC7518BVL
 حشره كش برقي RIDDEX

پیوندها

متن تبلیغ اول
متن تبلیغ دوم
متن تبلیغ سوم
به سایت پی 30 یوزر خوش آمدید امیدوارم به نیاز های خود برسید
 • ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10

  ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10
 • ریست پرینتر کانن ***۴ ip

  ریست پرینتر کانن ***۴ ip
 • کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover

  کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover
 • سریال نامبر آفیس ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ ماکروسافت

  سریال نامبر آفیس ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ ماکروسافت
 • کرک نرم افزار converter xilisoft نسخه ۷٫۸٫۸

  کرک نرم افزار converter xilisoft نسخه ۷٫۸٫۸
 • سریال نامبر نرم افزار Mirillis Action

  سریال نامبر نرم افزار Mirillis Action
 • کرک نرم افزار محبوب ۳D max 2013

  کرک نرم افزار محبوب ۳D max 2013
 • دانلود سریال نامبر نرم افزار Acme CAD Converter 2013 8.6.1...

  دانلود سریال نامبر نرم افزار Acme CAD Converter 2013 8.6.1
توضیح در مورد جی ای اس (GIS)

توضیح در مورد جی ای اس (GIS)

تاریخ : سه شنبه، ۱ آذر ۱۳۹۰
۱دیدگاه
نوشته:میثم جعفری
توضیح در مورد جی ای اس (GIS)Reviewed by میثم جعفری on Nov 22Rating:
امتیازی داده نشده

تعریف و تاریخچه

سیستم اطلاعات جغرافیایی یا جی آی اس، مجموعه ای از نرم افزارهای هوشمند است که به کمک سخت افزارهای مورد نیاز اقدام به جمع آوری اطلاعات، ذخیره و مدیریت، تغییر و ویرایش، و تحلیل و مدل سازی اطلاعات مکانی و غیرمکانی می کند. اولین جی آی اس در ۱۹۶۰ در مقیاس ملی در کانادا شکل گرفت که در این سیستم عکسهای هوایی، نقشه های موجود و سایر اطلاعات کشاورزی، جنگلداری، خاک، زمین شناسی و … مورد استفاده قرار گرفت. در دهه ۱۹۷۰ با پیشرفت علم و امکان دسترسی به فناوری های کامپیوتری و تکنولوژی های لازم برای کار با داده های مکانی، سیستم اطلاعات جغرافیایی یا همان جی آی اس برای فراهم آوردن قدرت تجزیه و تحلیل حجم های بزرگ داده های جغرافیایی شکل گرفت.

جی آی اس با تصویر سازی گذشته و حال و یا پیش بینی آینده یک پدیده، از طریق ایجاد یک فضای مجازی از دنیای واقعی، به کاربران امکان نگهداری و به روز داده های زمین مرجع به صورت یک بانک اطلاعاتی و نیز امکان ترکیب مجموعه ای از داده های مختلف با حجم زیاد را می دهد. این این رو، آشنایی با جی آی اس برای تحقیق و برسی های علمی، مدیریت منابع و ذخایر برنامه ریزی به منظور توسعه پایدار در سطوح ملی و منطقه ای از ضرورت و اهمیت بالایی برخوردار است.

منابع داده در «جی آی اس» و انواع آن

منابع مورد استفاده در جی آی اس به طور کلی، شامل داده های مکانی و داده های توصیفی هستند.
داده های مکانی، پیکره اصلی سیستم اطلاعات جغرافیایی را تشکیل می دهد. این داده ها از نظر تئوریکی دارای ساختارهای متعددی می باشند.
در ساختارهای مکانی، اشیاء و پدیده های جهان توسط مدل های داده ای مکانی نمایش داده می شوند. مهمترین ساختار داده مکانی در جی آی اس، شامل داده ای برداری و رستری می شود.
ساختار برداری: در مدل برداری، اشیاء یا عوارض در جهان واقعی به وسیله عناصر هندسی نمایش داده می شوند. بدین معنا که موقعیت هر شیء یا پدیده به وسیله مختصات آن و توسط نقاط (چاه)، خطوط (جاده) و سطوح (دریاچه) مشخص می شود. در این مدل، موقعیت هر نقطه به طور دقیق با یک جفت مختصات در یک سیستم مختصات معین ارائه می شود.
مدل رستری: رستر، شامل مجموعه ای از نقاط یا سلولها است که عوارض زمین را در یک شبکه منظم می پوشاند و به کمک شماره های ردیف و ستون آنها، آدرس دهی می شوند. کوچکترین عنصر تشکیل دهنده رستر، پیکسل یا سلول نامیده می شود که ارزش هر یک از آنها، نمایانگر اطلاعات طیفی یا توصیفی عارضه زمینی است. داده های حاصل از اسکن کردن و تصاویر ماهواره ای دارای ساختار رستری می باشند.
داده های توصیفی، تشریح کننده پدیده های مکانی دنیای واقعی می باشند. این داده ها دارای ساختارهای متنوعی می باشند که عمدتاً از تکامل یکدیگر حاصل شده اند و مهم ترین آنها، شامل ساختار داده ای تخت، سلسله مراتبی، شبکه ای و رابطه ای هستند.

ابزار سخت افزاری ورود داده در «جی آی اس»

معمولا ابزاری که برای ورود داده در سیستم اطلاعات جغرافیایی استفاده می شود. همان اجزای تشکیل دهنده یک سیستم کامپویتر است که علاوه بر آن، از ابزارهای دیگری چون اسکنر، رقم گر یا دیجیتایزر و جی پی اس (سیستم موقعیت یاب جهانی) نیز بهره گرفته می شود. دیجیتایزر، از یک صفحه مغناطیسی حساس تشکیل شده که دارای یک مکان نما برای دیجیت کردن می باشد.

مراحل ایجاد «جی آی اس» در قالب پروژه

قالب یک پروژه شامل مراحل ورودی داده ها، مدیریت داده ها، تجزیه و تحلیل و پردازش داده ها و در نهایت ایجاد و برپایی خروجی داده ها می باشد.
۱- ورودی داده ها: مؤلفه ورودی داده ها، آنها را از شکل موجودشان به شکلی قابل استفاده در جی آی اس تبدیل می کند. در این مرحله، داده های زمین مرجع که به صورت نقشه های کاغذی، جداولی از اطلاعات توصیفی، فایل های الکترونیک و اطلاعات توصیفی مربوط به آنها، عکس های هوایی ویا تصاویر ماهواره ای می باشند، طبق استانداردهای مورد نظر برای دقت خروجی هایی که قرار است تهیه شوند، مورد ارزیابی قرار می گیرند.
۲- مدیریت داده ها: این مرحله، شامل توابعی برای ذخیره، نگهداری و بازیابی اطلاعات موجود در پایگاه داده ها می باشد.
۳- تجزیه و تحلیل و پردازش داده ها: شامل مجموعه فعالیت هایی می شود که توسط نرم افرار ها، سخت افزارها و کاربر، روی داده ها به منظور آماده سازی و پردازش آنها برای مراحل بعد صورت می گیرد.
۴- خروجی داده ها: توابع خروجی داده ها بر اساس نیاز کاربران تعیین می شود. به همین دلیل داده های خروجی به اشکال مختلف از قبیل نقشه یا جداول یا به صورت نوشتارهای کاغذی و یا به صورت رقومی ارائه می شوند.

کاربرد «جی آی اس» در علوم مختلف

امروزه با توجه به پیشرفت علوم و سیستم های کامپیوتری، این فناوری در زمینه های زمین شناسی، مطالعات زیست محیطی، منابع آب و آبخیزداری، کشاورزی، جنگلداری، کاربردهای شهری، تجارت، صنعت، علوم قضایی و در سازمانهای مختلف دارای کارایی زیادی می باشد.
زمین شناسی: جی آی اس با تجزیه و تحلیل اطلاعات زمین شناسی به منظور اکتشاف و دست یابی به منابع جدید با مرتبط کردن داده ها به یکدیگر، درصدد یافتن راهی ارزان و مؤثر برای دستیابی مراجعان سیستم و زمین شناسی می باشد. در واقع متخصص با فراهم نمودن امکانات و تجزیه و تحلیل داده های مختلف زمین شناسی، زمین شناس را وادار می کند تا با روش دقیقی از این اطلاعات بهره برداری کند. از دیگر موارد کاربرد، می توان به استفاده از این سامانه در تهیه نقشه ها و حوادث و بلایای طبیعی اشاره کرد. لغزش زمین، آتشفشان، سیل، سونامی و … از بدیهی ترین موارد استفاده از جی آی اس است.
مخاطرات طبیعی مانند زلزله: جی آی اس توانسته است عملا به نقش مؤثر و تعیین کننده ای در این زمینه دست یابد. تقریبا هر مسأله ای چگونگی گسترش منابع، کنترل موارد خطرناک، ارزیابی خسارت و تلاش در بازسازی و به تعبیری مدیریت سوانح دارد. بررسی پیامدهای زلزله پس از وقوع حادثه، ارزیابی خسارت، برخورد و رویارویی با وضعیت اضطراری و تهیه گزارشات محلی از جمله کاربردهای جی آی اس است.
کشاورزی: تخمین سطح زیر کشت، انواع محصول، کشف منابع جدید و آب و آبخیزداری از موارد کاربرد جی آی اس است.
جنگلداری و مدیریت حیات وحش: با استفاده از این سامانه، نقشه جنگل ها به صورت پیوسته به روز شده و در صورت وقوع حادثه ای مانند آتش سوزی و … از این طریق به واحدهای ذیربط اطلاع داده می شود.
برنامه ریزی شهری: جمع آوری، به روز کردن و توزیع داده های مربوط به شهرها به شکل سازماندهی شده، روی برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های اقتصادی مؤثر می باشد. نمایش نزدیک ترین فاصله بین مناطق شهری، توزیع مناسب خدمات و تحلیل مناسبت های مکانی، مدل سازی فرسایش خاک، تعیین قابلیت اراضی، مدل سازی آلودگی آب و هوا از جمله امکانات متعارف این سیستم است که تا کنون مورد استفاده کاربران و برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان شهری و منابع طبیعی قرار گرفته است.
تجارت: با استفاده از داده های بدست آمده از سامانه جی آی اس، با تخمین تقریبا دقیق پراکندگی واحدهای تجاری مورد نیاز و مکان یابی مناسب می توان مکانهای مناسب را برای ارائه خدمات مشخصکرد.

صنایع:

در صنایعی مانند حمل و نقل با استفاده از اطلاعات مربوطه به جی آی اس، می توان تعیین مسیر مناسب ترانزیت کالا، احداث جاده ها، خطوط نیرو و راه آهن و برقراری سیستم های مخابراتی مورد نیاز برای فعالیت های صنفی پرداخت.
علوم بهداشتی و پزشکی: در زمینه درک نحوه توزیع و انتشار بیماریها و ارتباط آنها با عوامل محیطی (مانند شرایط آب و هوایی، کیفیت آب، وضعیت بهداشتی، فعالیت های کشاورزی و صنعتی، عوامل آلوده کننده محیط و …)، جی آی اس می تواند کمک شایانی به پژوهشگران کند. به طور کلی جی آی اس از طریق کمک به درک بیشتر مردم از محیط زندگی خود، می تواند در توسعه جامعه مؤثر باشد. بسیاری از تصمیم گیری ها در زمینه مراقبت ها و برنامه ریزی های سلامت، با مسأله مکان در ارتباط هستند. به عنوان مثال، تصمیم گیری در مورد اینکه مراکز بهداشتی بر اساس تعداد، تراکم و مشکلات بهداشتی مردم باید در چه مکان هایی ایجاد شوند و چه نوع خدماتی را به منظور پاسخ مؤثر به نیازهای بهداشتی منطقه باید ارائه کنند.

صنعت مخابرات:

جی آی اس برای اجرای یک مسیر فیبر نوری یا هر نوع تجهیزات مخابراتی که بایستی در یک ارتفاع و شیب خاص واقع باشند؛ یا به عبارت دیگر، تعیین بهترین مکان که از لحاظ معیارهای فنی و شرایط جغرافیایی دارای شرایط مناسب برای طراحی و توسعه مخابرات باشد، و همچنین در نظر گرفتن نسبت سطح به تجهیزات موجود یا مورد نیاز، پیش بینی نسبت به میزان ترافیک مخابراتی در بخشهای مختلف شبکه در گذر زمان، نسبت پراکنش آنتن های راه دور به ترافیک و … کارایی لازم را داراست.
علوم نظامی: جی آی اس با به کارگیری تکنولوژی شبیه سازی توزیعی، محیط مصنوعی میدان های رزم را به وجود می آورد. شبیه سازی توزیعی، امکان فعل و انفعالات همزمانی را در موقعیت های گوناگون جغرافیایی فراهم می آورد تا با همکاری یکدیگر، استراتژی جنگی را طراحی کرده و عکس العمل سلاح های آینده را پیش از تولید مورد آزمایش قرار دهند. این امر به پرسنل نظامی امکان می دهد که مستقیما در فرایند تولید سلاح های جدید دخالت داشته باشند.
علوم قضایی: بخشهای قضایی برای آنالیز و ردیابی جرایم از فناوری جی آی اس کمک می گیرند. مثلاً برای کنترل جرایم، پلیس می تواند افراد مظنون را در فاصله ۱۰۰۰ متری از مدارس با استفاده از لایه های اطلاعاتی مختلف به راحتی ردیابی کند.

در صورت وجود پسورد در فایل های دانلود شده پسورد مورد نظر : www.p30user.com

میشه لطفا توضیح بدید جه نوعداده های در جی ای اس تولید میشه و فرمت های مختلفی که داره مثل shpوغیره در چه اتفادهمیشوند؟تبلیغات

آخرین ارسال ها

دانلود سریع نرم افزار ها

تبلیغات متنی

رتبه سایت ما

با عضویت در خبرنامه ی ما از آخرین مطالب ما در ایمیل خود با خبر شوید