تبلیغات

موضوعات

آخرین نظرات

همکاران و دوستان

آمار سایت

 • تعداد مطالب : 1251
 • تعداد صفحات : 8
 • تعداد دیدگاه ها : 1901
 • تعداد کلمات سایت : 715,278
 • آی پی شما : 136.243.36.91

برچسب ها

تبلیغات

 بالن آرزو ويژه مراسم چهارشنبه سوريPC7518BVL
 دود جادويي هفت رنگ ويژه مراسم چهارشنبه سوري 4S PC7518BVL
 حشره كش برقي RIDDEX

پیوندها

متن تبلیغ اول
متن تبلیغ دوم
متن تبلیغ سوم
به سایت پی 30 یوزر خوش آمدید امیدوارم به نیاز های خود برسید
 • ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10

  ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10
 • ریست پرینتر کانن ***۴ ip

  ریست پرینتر کانن ***۴ ip
 • کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover

  کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover
 • سریال نامبر آفیس ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ ماکروسافت

  سریال نامبر آفیس ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ ماکروسافت
 • کرک نرم افزار converter xilisoft نسخه ۷٫۸٫۸

  کرک نرم افزار converter xilisoft نسخه ۷٫۸٫۸
 • سریال نامبر نرم افزار Mirillis Action

  سریال نامبر نرم افزار Mirillis Action
 • کرک نرم افزار محبوب ۳D max 2013

  کرک نرم افزار محبوب ۳D max 2013
 • دانلود سریال نامبر نرم افزار Acme CAD Converter 2013 8.6.1...

  دانلود سریال نامبر نرم افزار Acme CAD Converter 2013 8.6.1
زیانهایی قلیان – خطرات قلیان

زیانهایی قلیان – خطرات قلیان

تاریخ : دوشنبه، ۲۸ فروردین ۱۳۹۱
۰دیدگاه
نوشته:میثم جعفری
زیانهایی قلیان – خطرات قلیانReviewed by میثم جعفری on Apr 16Rating:
امتیازی داده نشده

آیا قلیان بی خطرتر از سیگار است؟

تصور عامه بر این است که چون دود قلیان از داخل آب عبور می کند، ضرر کمتری دارد. اما مطالعات اخیر نشان می دهد، آنان که قلیان می کشند در مقایسه با سیگاری‌ها نیکوتین بیشتری را به بدن خود راه می دهند، زیرا حجم بیشتری از دود وارد بدن آنها می شود.
به دنبال کشیدن قلیان، نیکوتین و کوتینین ادرار، پلاسمای خون و بزاق دهان بالا می رود. بنابراین بر خلاف تصور عامه، کشیدن قلیان، عادت درستی نیست. استعمال قلیان مانع بروز اثرات مرگبار تنباکو و متابولیت‌های حاصله از آن بر بدن نمی گردد.

خطرات قلیان

قلیان و سلامتی

دود حاصله از تنباکو با عبور آب موجود در محفظه شیشه ای قلیان سرد می شود و با گذر از یک لوله قابل انعطاف وارد دستگاه تنفسی فرد می شود. آب داخل محفظه قلیان بخشی از مواد مضر موجود در قیر تنباکو را از آن جدا می سازد. قیر حاوی تمام عوامل موتاژنیک و سرطان زای موجود در تنباکو است. به عنوان مثال در سیگار در اثر اکسیداسیون تنباکو هیروکربورهای عطری معطر (PAH) ایجاد می شود که خود به ایجاد قیر و حمل نیکوتین کمک می کند. اما در مورد قلیان هیدروکربورهای گازی در آب کاسه قلیان به حالت اشباع می رسند در نتیجه در دود قلیان PAH دیده نمی شود. در هر صورت دود خروجی از محفظه آبی قلیان به مقدار کمی نیکوتین دارد. کشیدن قلیان ضربان قلب را بالا می برد، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و فشار خون شریانی را افزایش می دهد
قلیان وسیله ای شیک اما سرطان زا

منوکسید کربن، نیکوتین، قیر و فلزات سنگین که در دود قلیان وجود دارد تأثیرات مخرب جبران ناپذیری بر سلامتی انسان دارد. میزان منوکسید کربن و سرطانزاهای دود قلیان بیشتر از دود سیگار است. بیشتر درصد حجمی منوکسید کربن مربوط به دود حاصله از قلیان‌های کوچک است. با افزایش اندازه قلیان درصد حجمی منوکسید کربن موجود در دود قلیان کاهش می یابد.

قلیان‌های میوه ای

پوست میوه‌ها را تخمیر می کنند و با ملاس یا گلیسیرین مخلوط می نمایند. اگر این مخلوط با ذغال سوزانیده شود آکرولئین تولید می شود. آکرولئین یک ماده سرطانزا است که به ویژه باعث سرطان مثانه می شود. به علاوه در اثر استفاده مشترک از قلیان بیماریهای زیادی به وسیله دهانه قلیان به افراد منتقل می شود.

گفته دکتر علیرضا مصداقی نیا :

دکتر علیرضا مصداقی نیا در نشست خبری «هفته ملی بدون دخانیات» با تاکید بر آن که سلامت مردم در اولویت اقدامات دولت جمهوری اسلامی قرار دارد، گفت: بی‌تردید هیچ مقوله‌ای از نظر دولت اهمیتی بالاتر از سلامت مردم ندارد و بر این اساس طی سی سال گذشته اقدامات زیادی در جهت سلامتی مردم صورت گرفته و توفیقات مهمی را به دنبال داشته است.

وی با اشاره بر عوامل خطر سلامت جامعه افزود: عوامل رفتاری نوعی از عوامل اجتماعی هستند که بر سلامت مردم تاثیر دارند. استعمال دخانیات یکی از این عوامل رفتاری است که تاثیرات مخرب زیادی بر سلامت جامعه دارد.

به گفته وی حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر از جمعیت دنیا دخانیات مصرف می‌کنند. نکته تاسف‌ برانگیز آن است که حدود ۸۴ درصد این آمار مربوط به کشورهای درحال توسعه است. طی سالهای اخیر جوامع پیشرفته ساز و کارهایی را پیش گرفتند که به تدریج مصرف دخانیات کاهش یابد اما در مقابل کشورهای در حال توسعه به عنوان بازار مصرف کمپانی‌های دخانیاتی به حساب می‌آیند و این کمپانی‌ها از طرق مختلف آمار مصرف دخانیات در کشورهای در حال توسعه را افزایش داده‌اند.

مصداقی‌نیا ادامه داد: برآوردها بر آن است که سالانه شش میلیون نفر در دنیا بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. قسمت زیادی از این شش میلیون نفر مربوط به کشورهای درحال توسعه است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به میزان مصرف دخانیات در کشور افزود: پیش‌بینی می‌شود سالانه به دلیل مصرف سیگار و دخانیات۶۰ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند. گفته می‌شود از هر دو نفر که به استعمال سیگار مبادرت می‌ورزند یک نفر طی بیست سال از دنیا می‌رود. ۳/۱۲ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله کشور سیگار می‌کشند، در مجموع ۲۳ درصد از مردان و ۸/۱ درصد از زنان کشور سیگاری هستند.

وی افزود: هر چند آمارها حاکی از آن است که هنوز جامعه مردان سیگاری بیشتر از زنان است اما متاسفانه میزان مصرف دخانیات در زنان رو به افزایش است.

به گفته معاون بهداشتی وزیر بهداشت سالانه در کشور یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه مصرف سیگار می‌شود. همچنین برآورد می‌شود دو تا سه برابر این رقم باید صرف درمان افراد سیگاری شود. بر این اساس علاوه بر مباحث سلامت، سیگار در مسائل اقتصادی نیز آفت است.

وی با بیان اینکه گاهی جوانان تصور می‌کنند سیگار زیانبار است و به سراغ دیگر انواع دخانیات می‌روند، ادامه داد: به عنوان مثال هر وعده‌ مصرف قلیان معادل استعمال صد نخ سیگار است. بر این اساس لازم است مصرف سیگار و انواع مواد دخانی در کشور کاهش یابد. به این منظور لازم است کاهش عرضه و به دنبال آن کاهش تقاضا داشته باشیم. به این منظور اقداماتی پیش‌بینی شده است.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت هر ساله ۳۱ می مطابق با ۱۰ خرداد را به عنوان روز جهانی دخانیات مطرح می‌کند. در ایران نیز شعار اجرای کامل قوانین کنترل دخانیات راهی به سوی سلامت همگانی انتخاب شده است.

مصداقی‌نیا با اشاره به تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات درسال ۸۵ افزود: امیدواریم امسال با کمک رسانه‌ها و دیگر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امر دخانیات بتوانیم کاهش عرضه و تقاضا در این زمینه را داشته باشیم. به این منظور لازم است خانواده‌ها در جریان امور قرار گرفته و از فرزندان خود مراقبت کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات گفت: در زمینه کاهش مصرف دخانیات عوامل و سازمان‌های زیادی مانند وزارت کشور، شهرداری‌ها، شرکت دخانیات، وزارت بهداشت و … دخیل‌اند. در مجموع تعداد قابل توجهی از سازمان‌های دولتی باید در این زمینه اقدام کنند. سال گذشته ارتباطات مناسبی میان سازمان‌های مربوطه برقرار و توافقاتی حاصل شد. امیدواریم در سال ۹۰ بسیاری از مواد قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات اجرایی شود.

وی با تاکید بر لزوم همکاری سازمان‌های مختلف برای کاهش مصرف دخانیات در کشور و اقدامات انجام شده در زمینه پیشگیری از اقدام به استعمال دخانیات از سوی جوانان ادامه داد: شاخص آمار تمایل به سیگاری شدن در جوانان ایرانی روبه کاهش است. این امر نشان می‌دهد که دست‌اندرکاران این موضوع تا حدودی در کارهایشان توفیق داشته‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت حدود ۳۰۰ هزار نیروی انسانی در مجموعه وزارت بهداشت گفت: با فعالیت‌های انجام شده شاخص‌های سلامت در کشور به شدت ارتقاء یافته است به عنوان مثال شاخص امید به زندگی که قبل از انقلاب ۵۵ سال بود اکنون به طور متوسط به ۷۳ سال افزایش یافته است که تا پایان برنامه پنجم باید به ۷۶ سال برسد. همچنین آمار مرگ و میر مادران باردار سال گذشته حدود ۳۰ در ۱۰۰هزار تولد زنده بود که امسال این رقم به ۴/۲۲ در صدهزار تولد زنده رسیده است که همچنان تلاش می‌شود مناطق مختلف کشور از نظر عدالت در سلامت به یکدیگر نزدیک شوند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به ساخت یک هزار و ۲۵۰ خانه جدید بهداشت گفت: تا پایان خرداد ماه امسال جشن تکمیل خانه‌های بهداشت برگزار می‌شود. همچنین امسال جمعیتی بالغ بر ده تا چهارده میلیون نفر از جمعیت شهری تحت پوشش پزشک خانواده و نظام ارجاع قرار می‌گیرند.

در صورت وجود پسورد در فایل های دانلود شده پسورد مورد نظر : www.p30user.comتبلیغات

آخرین ارسال ها

دانلود سریع نرم افزار ها

تبلیغات متنی

رتبه سایت ما

با عضویت در خبرنامه ی ما از آخرین مطالب ما در ایمیل خود با خبر شوید