تبلیغات

موضوعات

آخرین نظرات

همکاران و دوستان

آمار سایت

 • تعداد مطالب : 1256
 • تعداد صفحات : 8
 • تعداد دیدگاه ها : 2188
 • تعداد کلمات سایت : 715,722
 • آی پی شما : 207.46.13.178

برچسب ها

تبلیغات

 بالن آرزو ويژه مراسم چهارشنبه سوريPC7518BVL
 دود جادويي هفت رنگ ويژه مراسم چهارشنبه سوري 4S PC7518BVL
 حشره كش برقي RIDDEX

پیوندها

متن تبلیغ اول
متن تبلیغ دوم
متن تبلیغ سوم
به سایت پی 30 یوزر خوش آمدید امیدوارم به نیاز های خود برسید
 • سریال نامبر نرم افزار Scanitto Pro

  سریال نامبر نرم افزار Scanitto Pro
 • نرم افزار ریست کلیه پرینتر های اپسون ها

  نرم افزار ریست کلیه پرینتر های اپسون ها
 • ریست پرینتر کانن mp490 ارور ۲۱۰ و ۲۱۱

  ریست پرینتر کانن mp490 ارور ۲۱۰ و ۲۱۱
 • کرک و سریال نامبر InstallShield

  کرک و سریال نامبر InstallShield
 • دانلود کرک نرم افزار sql.delta.v4.2.14.454

  دانلود کرک نرم افزار sql.delta.v4.2.14.454
 • ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10

  ریست پرینتر کانن mp550 ارور ۶C10
 • ریست پرینتر کانن ***۴ ip

  ریست پرینتر کانن ***۴ ip
 • کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover

  کرک نرم افزار YoGen Vocal Remover
میلاد امام جعفر صادق(ص) موسس مذهب شیعه

میلاد امام جعفر صادق(ص) موسس مذهب شیعه

تاریخ : یکشنبه، ۱ اسفند ۱۳۸۹
۰دیدگاه
نوشته:میثم جعفری
میلاد امام جعفر صادق(ص) موسس مذهب شیعهReviewed by میثم جعفری on Feb 20Rating:
امتیازی داده نشده

مقدمه

هفدهم ربیع الاول سال ۸۳ هجرى قمرى، در خانه پیشواى پنجم، حضرت امام محمدباقر علیه السلام و «امّ فروه»، ششمین حجت خداوند بر زمین، حضرت امام جعفر صادق علیه السلام ، به دنیا پلک گشود و از این میلاد پرخیر و برکت، نه فقط مدینه آن روز، که قلب همه دوست داران اهل بیت خورشید، به ویژه شیفتگان و عاشقان مکتب جعفرى، سرشار از شادمانى و سرور شد.

میلاد امام جعفر صادق (ص) موسس مذهب جعفری

پیشواى بزرگى به دنیا آمد که عظمت علمى اش، بر هیچ کس پوشیده نیست و شیعه و سنّى، عظمت علمى ایشان را مى ستودند؛ از «ابوحنیفه» و «مالک» و «ابن حجر هیثمى» گرفته، تا «جابر بن حیان» و «هشام بن حکم» و «محمد بن مسلم» و… دانشگاه بزرگى را که تأسیس کرد، افزون بر اینکه شاگردان بزرگ و زیادى را به جامعه اسلامى هدیه کرد، مجال بسیار خوبى هم براى اتحاد جامعه اسلامى و مسلمانان آن زمان بود؛ به گونه اى که بزرگان اهل سنت همچون «ابوحنیفه» و «مالک» و دیگران، به شاگردى امام صادق علیه السلام افتخار مى کردند. حتى این سخن از «ابوحنیفه» ـ از پیشوایان مشهور اهل سنت ـ معروف است که: «لَوْلا السَّنَتان، لَهَلَکَ نُعْمان؛ اگر آن دو سال نبود، نعمان یعنى ابوحنیفه هلاک مى شد.» میلاد امام جعفر صادق علیه السلام مبارک!

نمونه ایى از موضع گیرى هاى هدایتگرانه امام صادق علیه السلام

یکى از ویژگى هاى بارز امام صادق علیه السلام ، مبارزه با بدعت ها و انحراف هاى پیش روى جامعه اسلامى بود. از جمله این انحراف ها، رواج مکتب قیاس در تشخیص احکام و وظایف شرعى بود که آن را بعضى از فقهاى آن دوره پایه گذارى کردند. در تاریخ آمده است که روزى یکى از شاگردان امام صادق علیه السلام به محضر ایشان رسید، حضرت به او فرمودند:

«شنیده ام که تو بر اساس قیاس فتوا مى دهى؟

ـ آرى!

ـ واى بر تو! اولین کسى که بر این اساس نظر داد، شیطان بود؛ وقتى که خداوند به او دستور داد به آدم سجده کند، گفت: «من سجده نمى کنم؛ زیرا مرا از آتش آفریدى و او را از خاک، و آتش گرامى تر از خاک است».

سپس حضرت براى اثبات بطلان قیاس، مثال هایى را آوردند:

ـ به نظر تو کشتن کسى به ناحق مهم تر است یا زنا؟

ـ کشتن کسى به ناحق.

ـ پس چرا براى اثبات قتل، دو شاهد کافى است؛ ولى براى ثابت کردن زنا چهار گواه لازم است؛ آیا این قانون اسلام با قیاس توافق دارد؟

ـ خیر!

ـ نماز مهم تر است یا روزه؟

ـ نماز!

ـ پس چرا بر زن حائض، قضاى روزه واجب است، ولى قضاى نماز واجب نیست؛ آیا این حکم با قیاس توافق دارد؟

ـ خیر!

… و به شیوه و با کمک مثال هاى مختلف، حضرت کوشیدند تا عالمانه و مستدل، او را متوجه انحراف روش و شیوه فکرى اش کنند…».

یک جرعه آفتاب

در محضر پیشواى ششم، صادق آل محمد صلى الله علیه و آله

«مدت زندگى مردم، بیشتر با احسان و نیکوکاریشان تعیین مى شود تا با عمر مقدرشان و بیش از آنکه به سبب فرا رسیدن اجل خود بمیرند، بر اثر گناهان خویش مى میرند».

«هر که در طول روز، بیشترین دغدغه اش مسائل دنیا باشد، خداوند مُهر فقر را بر پیشانى او زده، کارش را پریشان مى سازد و از دنیا به چیزى بیش از قسمت خود نرسد».

«دوستت را فقط بر اسرارى آگاه کن که اگر دشمنت بر آن مطلع مى شد، براى تو ضررى نداشت؛ زیرا دوست هم گاهى دشمن مى شود».

«کسى که برادر مسلمانش نزد او آید و او گرامیش دارد، در حقیقت خداى تعالى را گرامى داشته است».

«هر که یک حاجت برادر مؤمنش را روا کند، خداوند صد هزار حاجت او را در قیامت برآورده مى سازد».

«براى قلب مؤمن چیزى زیان آورتر از پرخورى نیست».

«هر کس در حال انتظار فرج امام مهدى علیه السلام بمیرد، همچون کسى است که با او در خیمه او باشد؛ بلکه بالاتر، مانند کسى است که در کنار پیامبر خدا جنگیده باشد».

«همه ایمان، عمل است و گفتار، بخشى از این عمل».

«هر کس که کار نیکش او را شادمان و کار بدش او را اندوهگین سازد، مؤمن است».

«مؤمن کسى است که درآمدش پاک و حلال باشد… زیادى مالش را انفاق کند و خود را از کلام اضافى نگاه دارد».

«سزاوار نیست مؤمن در مجلسى بنشیند که در آن معصیت خدا مى شود و او قادر به تغییر کارهاى آن مجلس نیست».

«دل حرم خداست؛ پس جز خدا کسى را در حرمش جاى مده».

«هر که مى خواهد بداند چه منزلتى در نزد خدا دارد، ببیند منزلت خدا در نزدش چگونه است».

«هرگاه دو مؤمن به هم برسند، آن که دیگرى را بیش تر دوست بدارد، برتر است».

«خداوند مى فرماید: بنده من با چیزى بهتر از انجام دادن واجبات، محبوب من نمى شود».

«سه چیز فراموشى را مى برد و حافظه را زیاد مى کند؛ قرائت قرآن، مسواک و روزه».

«هر کس دین خدا را بزرگ شمارد، حقوق برادران دینى اش را هم ارج مى نهد و هر که دین خدا را کم ارزش بداند، به حقوق برادرانش هم کم توجه است».

چراغ راه   v

«به قدرى علوم از امام جعفر صادق علیه السلام نقل شده که زبان زد مردم شده و آوازه آن، همه جا پیچیده است و از هیچ یک از افراد خاندان او، به اندازه ایشان علم و دانش نقل نشده است».

«.. در مجالس درس او تنها کسانى که بعدها مذاهب فقهى را تأسیس کردند شرکت نمى کردند؛ بلکه فلاسفه و طلاب فلسفه از مناطق دور دست، در آن حاضر مى شدند. «حسن بصرى» مؤسس مکتب فلسفى «بصره» و «واصل بن عطاء» مؤسس مذهب معتزله، از شاگردان او بودند که از زلال چشمه دانش او سیراب مى شدند».

ابوحنیفه (پیشواى فرقه حنفى): «من دانشمندتر از جعفر بن محمد صلى الله علیه و آله ندیدم».

مالک (پیشواى فرقه مالکى): «مدتى در نزد جعفر بن محمد علیه السلام رفت و آمد مى کردم. او را همواره در یکى از سه حالت دیدم: یا نماز مى خواند یا روزه بود و یا قرآن تلاوت مى کرد و هرگز او را ندیدم که بدون وضو حدیث نقل کند. در علم و عبادت و پرهیزکارى، برتر از جعفر بن محمد علیه السلام هیچ چشمى ندیده و هیچ گوشى نشنیده و به قلب بشرى خطور نکرده است».

ابن حجر هیثمى (از علماى اهل سنت): «به قدرى علوم از او (امام صادق علیه السلام ) نقل شده که زبان زد مردم گشته و آوازه آن، همه جا پیچیده است و بزرگ ترین پیشوایان (فقه و حدیث) مانند یحیى بن سعید، ابن جُریح، مالک، سُفیان بن عُیَیْنَهْ، ابوحنیفه، شُعْبَه و ایوب سِجِسْتانى، از او روایت نقل کرده اند».

ابوبحر جاحظ (از دانشمندان مشهور اهل سنت در قرن سوم): «جعفربن محمد صلى الله علیه و آله ، کسى است که علم و دانش او جهان را پر کرده است و گفته مى شود که ابوحنیفه و همچنین سُفیان ثورى، از شاگردان اویند و شاگردى این دو تن در اثبات عظمت علمى او کافى است».

نظر شما چیه؟

آیا در مجالس درس امام صادق علیه السلام فقط علوم فقه و حدیث و تفسیر یا به تعبیر رایج، علوم اسلامى تدریس مى شد یا علوم طبیعى هم مورد بحث قرار مى گرفت؟

از نقل هاى تاریخى و شواهد بسیار، دانسته مى شود که مجلس درس حضرت، تنها علوم رایج اسلامى را در برنمى گرفت؛ بلکه دانش هاى نوینى چون طب، فلسفه، نجوم، ریاضیات و… مورد بحث قرار مى گرفت. بهترین نشانه این گوناگونى علمى، به جاى ماندن شاگردان گوناگون و متبحر در علوم گوناگون است؛ افرادى چون زراره در فقه، مؤمن طاق و هشام بن حَکَم در کلام، اَبان بن تَغلب در لغت و ادبیات، جابر بن حیان در علم شیمى و طب، حَمْران در علوم قرآنى شاهدان این ادعایند.

آیا شاگردان درسى امام صادق علیه السلام همه از شیعیان و پیروان آن حضرت بودند، یا غیر شیعیان نیز امکان بهره گیرى از محضر ایشان را داشتند؟

شاید بتوان گفت نه تنها شاگردان آن حضرت همه از شیعیان نبودند، بلکه بیشتر آنها از مذاهب دیگر بودند. چنان که گفته مى شود آمار شاگردان ایشان، به حدود ۴۰۰۰ نفر مى رسد و روشن است که از نظر جمعیتى، شیعیان، اقلیت بسیار کوچکى از جامعه اسلامى را در آن زمان تشکیل مى دادند؛ پس طلاب و علاقه مندان به تحصیل علم در میان آنها نیز بسیار محدود بود و حتى در تاریخ آمده است که شاگردان امام صادق علیه السلام از نقاط مختلف همچون کوفه، بصره، واسط، حجاز و از قبیله هاى گوناگون مانند بنى اسد، مخارق، طىّ، سلیمه، غَطْفان، اَزْدْ، خُزاعه، خَثْعَمْ، مَخْزُوم، بنى ضَبّه، قریش، به ویژه بنى حارث و بنى الحسن بودند که بیشتر این قبیله ها از اهل سنت به شمار مى رفتند.

بهترین نشانه این تنوع مذهبى، تصریح مورخان اهل سنت بر شاگردى بزرگان و امامان فرقه هاى اهل سنت در پیشگاه امام صادق علیه السلام است. «ابن حجر عسقلانى» مى نویسد: «فقها و محدثانى همچون شُعْبه، سُفیان ثورى»، سُفیان بن عیینَه، مالک، ابن جریح، ابوحنیفه، پسر وى موسى، وهیب بن خالد، قطان، ابوعاصم از ایشان حدیث نقل کرده اند».

حتى ابوحنیفه که خود دو سال شاگرد محضر امام صادق علیه السلام بود، در جمله معروفى مى گوید:

«اگر آن دو سال نبود، ابوحنیفه هلاک مى شد».

آیا فعالیت هاى امام صادق علیه السلام ، منحصر در فعالیت هاى علمى بود؟

«تاریخ نشان مى دهد فعالیت هاى علمى، بخشى از کارها و فعالیت هاى حضرت بوده و پیشواى ششم شیعه، به اداره امور شیعیان و سر و سامان دادن به جامعه شیعى نیز مى پرداختند. افزون بر آن، فعالیت هاى سیاسى مشخصى را نیز دنبال مى کردند. براى مثال، براى تبلیغ جریان اصیل امامت، نمایندگانى به مناطق مختلف مى فرستادند و این نوع رفتارها، از جمله جدى ترین فعالیت هایى بود که دستگاه حاکم، با آن مقابله مى کرد… حتى نحوه برخورد امام صادق علیه السلام با سران حکام عباسیان و نپذیرفتن پیشنهاد آنان براى همکارى و همراهى نیز یک تصمیم کاملاً حساب شده سیاسى بود؛ نه یک انزواى اجتماعى که از بررسى دقیق شرایط سیاسى و مواضع عباسیان به خوبى مى توان بر آن آگاه شد».

آورده اند که…

مُفَضَّلِ بن عُمَر

وقت غروب آفتاب نزدیک بود؛ چیزى نمانده بود تا آرامش شبانه، همه مدینه را فراگیرد. تمام وجود «مُفَضَّلِ بن عُمَر» از اندوه و خشمى بى اندازه در تلاطم بود. دقایقى بیش نبود که از گفت وگوهایش با «ابن أبى العَوْجاء» بى دین خدانشناس در مسجد رسول خدا صلى الله علیه و آله مى گذشت. سخنان آن زندیق طبیعت گرا و منکر خدا و دین، و درماندگى مفضل از پاسخ دادن به یاوه سرایى هاى او، بى نهایت پریشانش کرده بود. اصلاً متوجه نشد کى به در خانه مولایش جعفر بن محمد علیه السلام رسید. هنوز سخنان دردمندانه اش به پایان نرسیده بود که متوجه لبخند آرامش بخش امام صادق علیه السلام شد.

به راستى این لبخند، همه آتش درونش را به گلستانى از امید مبدل کرد. حضرت با همان آرامش الهى اش فرمود: «براى تو از حکمت آفریدگار در آفرینش جهان و حیوانات و درندگان و حشرات و مرغان و هر جاندارى از انسان و چهارپایان و گیاهان و درختان… بیان خواهم کرد؛ به حدى که عبرت گیرندگان از آن عبرت گیرند و بر معرفت مؤمنان افزوده گردد و ملحدان و کافران، در آن حیران بمانند! بامداد فردا نزد ما بیا…».

روز بعد، آن گاه که «مفضل» قدم از خانه امام بیرون مى گذاشت، احساس مى کرد آن قدر از دانش و معرفت انباشته شده که تاب تحمل آن را ندارد؛ اما بیش از همه، عظمت بزرگ مردى از خاندان رسول خدا صلى الله علیه و آله او را به حیرت افکنده بود؛ عظمت علمى مولایش امام صادق علیه السلام ».

خلیفه و پیک

پیک، از ترس به خود مى لرزید. مى ترسید وقتى خلیفه جوابى را که امام صادق علیه السلام به نامه او داده بود بخواند، از شدت خشم، او را نیز مجازات کند. امام در جواب نامه منصور دوانیقى، خلیفه عباسى که پرسیده بود: «چرا مانند دیگران به نزد ما نمى آیى؟» نوشته بود: «ما (از لحاظ دنیوى) چیزى نداریم که براى آن از تو بیمناک باشیم و تو نیز از لحاظ اخروى چیزى ندارى که به خاطر آن به تو امیدوار باشیم. نه تو داراى نعمتى هستى که بیاییم و به خاطر آن به تو تبریک بگوییم و نه خود را در بلا و مصیبتى مى بینى که بیاییم و تو را تسلیت دهیم؛ پس چرا نزد تو بیاییم؟

رنگ خلیفه از خواندن نامه دگرگون شد؛ ولى خویش را کنترل کرد و به کاتب گفت بنویس: «بیایید و ما را نصیحت کنید».

طولى نکشید که پیک این بار شرمنده و ترسان تر از پیش وارد شد. پاسخ امام این بود: «اگر کسى اهل دنیا باشد، تو را نصیحت نمى کند و اگر هم اهل آخرت باشد، نزد تو نمى آید».

کوتاه و گویا

میلاد جامع علم و عمل و عبادت و سیاست، پرچم دار شاهراه ولایت علوى، حضرت امام جعفر صادق علیه السلام گرامى باد!

هفده ربیع الاول، سالروز طلوع خورشید پرفروغ آسمان علم الهى و برگیرنده نقاب از چهره حقایق، امام جعفر صادق علیه السلام بر همه مسلمانان عالم مبارک باد!

گل کرد ردپاى کسى که به یمن او

با یک گل شکفته زمستان، بهار شد

مردى رسید با سبد نور از بهشت

نورى که شهد و شربت و سیب و انار شد

پس برتن کویر و در انبوه تشنگان

شهدى چکاند و خاک کویر آبشار شد

از سیب و از انار به هر جاهلى خوراند

علمش شکفت و عالم دهر و دیار شد

بر سستى فلاسفه و هر چه که حکیم

دستى کشید و سستیشان استوار شد

در انجما جبر که نورى دمید، جبر

ذره ذره ذوب شد و اختیار شد

در دشت علم، هرچه غزال رمنده بود

با تیر آسمانى فکرش شکار شد.

مردى که چشمش آینه کائنات بود

چشمى که هر که دید، دلش بى قرار شد

اما چه حیف! دوره آیینه هم گذشت

چرخید چرخ و نوبت گرد و غبار شد

از دست روزگار به یک باره آینه

افتاد و وقت واقعه احتضار شد

http://publicrelations.mubabol.ac.ir/NewsPic/45.jpghttp://publicrelations.tums.ac.ir/images/news/Baghi6.jpg

در صورت وجود پسورد در فایل های دانلود شده پسورد مورد نظر : www.p30user.comتبلیغات

آخرین ارسال ها

دانلود سریع نرم افزار ها

تبلیغات متنی

رتبه سایت ما

با عضویت در خبرنامه ی ما از آخرین مطالب ما در ایمیل خود با خبر شوید